A 2023/24-es a tanévben a 7. évfolyam 70 fővel és 6 kísérő tanárral a Határtalanul! program keretében a Felvidékre kirándult a Tensi Utazási Iroda szervezésében. Felkerestünk természeti látványosságokat és magyar vonatkozású történelmi emlékhelyeket is. A 4 napos utazás június 10-től 13-ig tartott.
Az utazás megkezdése előtt számos előkészítő tevékenységet folytattunk. Jártunk a Magyarság Háza szervezésében az Uránia Nemzeti Filmszínházban, ahol egy dokumentumfilmet néztünk meg a felvidéki magyarság életéről. Tartottunk a Felvidék történelmével kapcsolatos játékos felkészítő órákat, ehhez használtunk digitális tartalmakat (kahoot, okosdoboz https://www.okosdoboz.hu/feladatsor?id=2586) is, melyeket a gyerekek lelkesen fogadtak.
A szülőknek egy tájékoztató szülői értekezletet tartottunk, melyen ismertettük az úttal kapcsolatos fontosabb tudnivalókat és a betartandó szabályokat.
Sajnos az időjárás nem volt túl kegyes hozzánk, utunkat egy 80 fős emeletes busszal, zuhogó esőben kezdtük meg, és sajnos az esős idő majdnem végig kísérte utunkat. Ennek ellenére egy nagyon jó hangulatú, vidám és problémamentes kirándulásunk volt.
- nap
Emeletes buszunk reggel 6-kor várt minket az iskola előtt. Indulás előtt az utazási iroda képviselője ellenőrízte a létszámot és az úti okmányok meglétét.
Miskolcon csatlakozott hozzánk a két idegenvezetőnk, akik végig nagyon rugalmasan, gyerekbarátan, talpraesetten irányították a csoportot. Az időjárási helyzetre való tekintettel az aznapra tervezett sárospataki várlátogatást, a szlovákiai magyar iskola és farmlátogatást későbbre kellett halasztanunk.
Első állomásunk Kassa volt, ahol megtekintettük a Szent Erzsébet székesegyházat, és megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona sírját. Örömmel láttuk, hogy nagy magyar történelmi alakjaink sírjain rengeteg a friss virág. Sétát tettünk a belvárosban, és felkerestük a Rodostó házat. Útközben az idegenvezető Kassa nevezetességeiről és azok magyar vonatkozásairól tájékoztatta a gyerekeket.
Második állomás: Poprád
Poprádon kis sétát tettünk, ismerkedtünk a város nevezetességeivel.
Harmadik állomás: Zdiar
A nap végén elfoglaltuk szállásainkat. A csoport két panzióban kapott helyet a pályázatoknak megfelelően. (Krasula és Patrik) Színvonalas, tiszta, kulturált ellátásban részesültünk. Meleg vacsorát kaptunk.
- nap
Első állomás: Késmárk
Első állomásunk Késmárk volt. Itt felkerestük a régi és az új evangélikus templomot. A Szentháromság tiszteletére emelt evangélikus fatemplomban közösen elénekeltük a Himnuszt, és megcsodáltuk a díszes templombelsőt. Ezután átsétáltunk az új evangélikus templomba, ahol felkerestük a Thököly-mauzóleumot, és megkoszorúztuk Thököly Imre sírját.
Második állomás: Vöröskolostor
Felkerestük a lengyel határon, a Dunajec folyó mellett épült középkori kolostoregyüttest, ahol megismerkedtünk egy interaktív kiállítás és az idegenvezetőnk segítségével a katrthauzi és kamalduli szerzetesek múltbéli életével, szokásaival, munkásságukkal. A gyerekek nagy érdeklődéssel hallgatták Ciprián fráter, a repülő szerzetes élettörténetét. Megtekintettük a kolostor udvarában található gyógynövény kertészet.
Harmadik állomás: Csorba-tó
Utunkat a Csorba-tó felkeresésével folytathattuk, mivel az időjárási feltételek javultak. Út közben elhaladtunk Szepes vára mellett, amelynek történetéről előadást hallgathattunk meg a buszon.
A felhős, ködös időjárásnak köszönhetően eddig nem láthattuk a Magas-Tátra imponzáns csúcsait, ám útközben az idő javulása miatt most szemünk elé tárultak a hatalmas csúcsok. A gyerekek többsége számára ez lenyűgöző látvány volt, ilyen hatalmas hegyeket még nem láttak. A Csorba-tóhoz vezető szerpentin út is nagyon izgalmasnak bizonyult. Ahol még mindig láthatóak a 2004-es nagy tátrai vihar pusztításának nyomai. A Csorba-tónál megismerkedtünk Szentiványi József magyar földbirtokos életével és munkásságával, majd körbesétáltuk a tavat, esőmentes körülmények között.
- nap
Első állomás: Bachledkai lombkorona tanösvény.
A szállásunk szomszédságában található tanösvény felkeresése a gyerekek számára a legjobban várt programpont volt. Az idő szerencsére sokat javult, az eső elállt, a nap kisütött. A lombkorona tanösvény a Szepesi-Magura gerincén található. Gyalogosan közelítettük meg, az erdőn keresztül. Az út kb. 2 km volt. A tanösvény 15-25 m magasságban kanyarog a fenyőfák között. Tartozik hozzá egy 32 m magas kilátó, melynek tetején trambulinszerű gumihálón lehetett a magasság felett sétálni. Fentről fenséges látvány tárult a szemünk elé.
Második állomás: Liptószentmiklós
Felkerestük a térség jelentős városát, megismerkedtünk történelmével, a szlovák nemzettudat ébredésében betöltött szerepével, hallhattunk a szlovák nemzeti hősről, Janosík betyárról. Sajnos az idő ismét nagyon esősre fordult, így a városba tervezett séta elmaradt.
Harmadik állomás: Lőcse
Mire Lőcsére értünk ismét kisütött a nap, így itt sétálhattunk a belvárosban, felkerestük a Szent Jakab templomot és a városházát a szégyenketreccel. A városháza előtt előadást hallgathattunk meg a fekete város történetéről. A lőcsei programot a főtéren fagyizással zártuk a napsütésben.
Negyedik állomás: Zdiar
Vacsora után a gyerekeknek játékos kvíz vetélkedőt tartottunk, melyben az eddig látottakat és hallottakat elevenítettük fel. A legjobban teljesítő csapatok édességjutalomban részesültek. Ezután igyekeztünk korán lefeküdni, hiszen másnap reggel korán indultunk.
- nap
Indulás: összepakolás, takarítás, szobaátadás és reggeli után 8 órakor.
Első állomás: Nagyráska, Bucskó Tihamér farmja
Útunk Nagyráskára vezetett, ahol a házigazda Bucskó Tihamér nagyon kedvesen fogadott minket. Mindenki kapott egy pohár frissel csapolt Kofolát, majd megtekintettük az itt élő házi állatokat, melyek között voltak őshonos (tyúk, bivaly, szamár, ló, kecske, birka, marha, nyúl, macska) és távoli tájakról érkezett állatok is ( emu, aranyfácán). A házigazda megmutatta a saját gyűjtésű néprajzi jellegű kiállítását, melyen végigvezette a gyerekeket, és sok érdekeset mesélt a tárgyakról.
Második állomás: Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Bodrogszerdahely
A bodrogszerdahelyi iskolához még a tanítási idő vége előtt megérkeztünk. Itt az igazgató asszony, az ottani tantestület és a gyerekek nagyon szívélyesen fogadtak minket. Bemutatták az iskola életét, csoportunk egy diákja is bemutatta a mi iskolánkat, elénekeltük nekik iskolánk indulóját, a Bárczi-indulót. Ezek után az iskola udvarán közösen, a magyarországi és a felvidéki magyar gyerekek és tanárok, egy helyi tanítónéni vezetésével egymást kézenfogva kört formáltunk, és eltáncoltuk az összetartozás táncát. Átadtuk a jelképes ajándékainkat, majd kötetlen beszélgetés alakult ki csoportjaink között. Közben a gyerekek egy része barátságos focimeccset játszott. Nagyon jól éreztük magunkat. Élményekkel telve indultunk hazafelé.
Harmadik állomás: Sárospatak
A határt átlépve megálltunk Sárospatakon, ahol felkerestük a Rákóczi-várat, sétáltunk a várkertben, készítettünk egy utolsó közös fotót az idegenvezetőnkkel és indultunk Budapestre.
Érkezés: 19 óra után
A pályázat megírása során vállaltuk, hogy a szerzett tapasztalatainkat megosztjuk a felső tagozat többi tanulójával a Nemzeti Összetartozás Napjához köthető Határtalanul! témanap keretében.
A kirándulás során a tanulók feladatot kaptak, témák szerint csoportokat alkottak, és ezzel kapcsolatos anyagokat gyűjtöttek, amelyekből képes beszámolókat készítettek. Ezeket a beszámolókat ezen a témanapon a felső tagozatos diáktársaiknak és a tantestületnek bemutatták. A délelőtt további részében tanári segítséggel foglalkozásokat tartottak az osztályoknak. Több helyszínen állomásokat működtettek, ahol a kirándulásunk emlékeit elevenítették fel. (Pl.: Rákóczi-nóta éneklés, Puzzle kirakás, fatemplom építés, szlovák nyelvlecke, történelmi Kahoot! és Okosdoboz feladatok, ételkóstoló, sportos akadálypálya a tornateremben.) A témanap nagy sikert aratott, reméljük a változatos feladatok és foglalkozások maradandó élményt nyújtottak.
A témanap zárásaként az utazáson résztvevő diákok értékelő foglalkozást tartottak. Végül a kísérő tanárok értékelték a tanulók munkáját és a Határtalanul! kirándulás megvalósítását.